AktualnościNajnowsze wiadomości o kampanii

Ostatnie spotkanie z Rzeczywistością

Ostatnie spotkanie z cyklu "Spotkania z Rzeczywistością" już w najbliższy poniedziałek (19.XII) w Nowym Sączu,w Wyższej Szkole Biznesu, godz. 12.00, 14.00 :) Gorąco zapraszam!

1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS- Konferencja prasowa

W Światowy Dzień Walki z AIDS (1 grudnia) odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca kampanię społeczną "przeTESTuj się".
Klub Zbliżenie
godz.11.00


Drogi zakażenia

Szczegółowe badania epidemiologiczne wykazały trzy możliwości rozprzestrzeniania się HIV.

Droga płciowa

Najbardziej powszechną drogą rozprzestrzeniania się HIV w populacji dorosłych jest w około 90% stosunek seksualny z osobą zakażoną. HIV występuje w  spermie i w wydzielinach  żeńskich narządów płciowych. Do zakażenia dochodzi najłatwiej wówczas, gdy tkanki w obrębie narządów płciowych są uszkodzone lub stosunek płciowy odbywa się w okresie miesiączki. Szczególnym ryzykiem są obciążone stosunki analne, gdyż błona śluzowa odbytu jest podatna na mikrourazy. Ze względu na budowę i fizjologię narządów płciowych, kobiety są bardziej narażone na zakażenie.

Droga pozajelitowa

Zakażenie może nastąpić przez przetoczenia zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych, przeszczepy, sztuczne zapłodnienie oraz używanie zakażonych igieł i strzykawek. W Polsce odsetek zakażonych w wyniku działań medycznych jest niski i wynosi mniej niż 1%. Należy zaznaczyć, iż tylko kilkukrotnie źródłem zakażenia był preparat produkcji krajowej. W pozostałych przypadkach były to produkty pochodzenia zagranicznego. Warto też zauważyć, że nowych zakażeń wśród chorych na hemofilię nie odnotowano od 1992 roku.
Przenoszenie wirusa przez zakażone igły i strzykawki jest bardzo ważnym problemem wśród narkomanów stosujących narkotyki dożylne. Ryzyko jest szczególnie duże, gdy używają oni niesterylnego sprzętu. W latach 1986-1994 narkomani byli największą grupą osób HIV-dodatnich w naszym kraju, stanowili bowiem aż 69% wszystkich zarejestrowanych osób seropozytywnych.

Droga wertykalna

Istnieją trzy możliwe drogi zakażenia matka-płód: wewnątrzmacicznie (przejście wirusa przez łożysko), przez ekspozycję płodu na krew w trakcie porodu oraz w okresie poporodowym w czasie karmienia. Najczęściej dochodzi do przekazania HIV podczas porodu. Ryzyko przekazania HIV z matki na dziecko wynosi od 8 do 40%. Bardzo wazne jest wczesne wykrycie zakazenia HIV u przyszlych matek i podanie leków antyretrowirusowych w ciąży , poniewaz zmniejsza to znacznie ryzyko zakażenia dziecka.
W przypadku karmienia noworodka przez matkę zakażona HIV zaleca się stosowanie gotowych mieszanek, gdyż stwarza to ryzyko dla dziecka.