Co ma wpływ na nasz sen?

Niezbyt często to robimy, o ile w ogóle, tak więc zastanówmy się najpierw, po co w ogóle jest sen, do czego on jest nam potrzebny i co dzięki niemu mamy? Otóż najpewniej każdy z nas odpowie sobie tutaj, że pozwala nam on na brak zmęczenia. Oczywiste jest bowiem, iż kiedy jesteśmy zmęczeni, idziemy spać, a po przebudzeniu już powinniśmy być wyspani. Sen jest jednak znacznie ważniejszą częścią naszego funkcjonowania, niż nam się zdaje. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za regenerację naszego organizmu. Bez snu nie będziemy w stanie poprawnie funkcjonować. To, że będziemy zmęczeni to jedno, ale nasz organizm, jako że odbierzemy mu czas na regenerację, po prostu powoli będzie przestawał działać. Zauważymy na początku spadek koncentracji, słabość mięśni itd. Warto więc odpowiednio się wysypiać, to znaczy odpowiednio długo i w odpowiednich warunkach, żeby zapewnić sobie i swojemu organizmowi dobrą regenerację i siłę.

Co wpływa na jakość snu?

Bardzo ważne jest, by dążyć do osiągnięcia jak najwyższej jakości snu ze względu na to, iż da nam to potem komfort funkcjonowania w ciągu dnia. Również to, w jaki sposób funkcjonowaliśmy w ciągu danego dnia, ma wpływ na to, jaką jakość snu uzyskamy w nocy. Na nasz sen ma wpływ bardzo wiele różnych czynników, na przykład stres czy sposób odżywiania. Przed snem na przykład nie powinniśmy mocno się objadać, bo to może mieć bardzo negatywny wpływ na nasz sen. Na jakość snu bardzo mocno wpływa także nasze łóżko, na którym śpimy, a właściwie sam materac. Jest on niezwykle ważnym elementem, gdyż to na nim bezpośrednio leżymy. Warto pamiętać, iż nasze ciało podczas snu spędza na nim kilka godzin każdej nocy, dlatego też powinniśmy szczególnie zadbać o dobór odpowiedniego materaca.

Jak wybrać idealny materac?

Odpowiednio dobrany materac nie powinien być dla nas ani zbyt twardy, ani też zbyt miękki, ponieważ może to mieć zły wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa. Odpowiedni materac powinien być przede wszystkim wygodny. Nie możemy się przecież każdego dnia budzić cali obolali. Wybierając się do sklepu w celu zakupu materaca, warto skorzystać z testowych łóżek, obecnych w sklepach, w których umieszczone są różne rodzaje materacy i przetestować je. Wystarczy się na nich położyć i uzyskamy w ten sposób, choć pogląd tego, czy dany odpowiednik materaca jest dla nas wygodny, czy też nie. Bardzo pomocni przy wyborze materaca mogą okazać się sprzedawcy oraz konsultanci, którzy mają sporą wiedzę na ten temat i z pewnością będą umieć profesjonalnie doradzić, ale także pomóc mogą lekarze, którzy przecież dobrze znają nas i różne nasze zdrowotne predyspozycje, więc ich porada może okazać się równie cenna.

Zdecydowanie dbać o nasze ciało i organizm, gdyż mogą one nam się odwdzięczyć za to w przyszłości. Tak jak dbamy o to, co jemy, dbamy o swoje ciało zewnętrznie, na przykład uprawiamy różne sporty czy pielęgnujemy naszą skórę, tak powinniśmy również zadbać o jakość snu, ponieważ ma ona niezwykle ważny wpływ na nasze samopoczucie i nasze zdrowie, o czym niestety często zdarza nam się zapominać.

 

Author: ryzykochania.pl