Jak czyścić płyty winylowe?

Obecnie płyty winylowe znowu odzyskują swoją popularność. Znajdziemy je nie tylko w kolekcjach prawdziwych audiofilów i wielbicieli klasycznej muzyki, ale również w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, gdzie sam gramofon i płyty mają nie tylko wartość kolekcjonerską, ale pełnią również rolę dekoracyjną. Płyty winylowe to bardzo delikatne nośniki muzyki, które wymagają specjalnego traktowania. Warto zastanowić się nad tym, jak czyścić płyty winylowe, by wydłużyć ich żywotność oraz sprawdzić, by były w jak najlepszym stanie technicznym.

Podstawa pielęgnacji płyty powinna zacząć się już na etapie ich przechowywania. powinny być trzymane w pionowej pozycji w dedykowanych futerałach lub w oryginalnych opakowaniach. Przechowywanie płyt na stosach może być bardzo ryzykowne i docelowo może doprowadzić do ich uszkodzenia, dlatego powinniśmy tego unikać. Odpowiednie przechowywanie płyt to bardzo ważna część pielęgnacji płyt. Oczywiście mogą one również ulec zabrudzeniu, dlatego warto zastanowić się jak je czyścić.

Jak prawidłowo pielęgnować płyty winylowe?

Na płytach winylowych osadza się kurz, ponieważ ich powłoka go przyciąga. Wówczas konieczne jest jego usunięcie. Możemy to zrobić dzięki specjalnej szczoteczce antystatycznej, która potrafi usunąć kurz nawet z rowków, które znajdują się na każdej płycie. Wystarczy umieścić płytę na talerzu gramofonu, a następnie uruchomienie obracania talerza i przyłożyć do powierzchni płyty szczoteczkę, która delikatnie zbierze z niej kurz. Do czyszczenia płyt z kurzu możemy również używać delikatnych ściereczek oraz specjalnych płynów.

Winyle mogą również ulec poważniejszym zabrudzeniom. Wówczas również konieczne będzie wykorzystanie dedykowanego płynu i miękkiej szmatki. Płytę czyści się za pomocą okrężnych i delikatnych ruchów, które podążają za rowkiem. Tak wyczyszczona płyta powinna zostać pozostawiona do wyschnięcia, dzięki czemu będzie odpowiednio zadbana. Prawidłowo przechowywane i czyszczone płyty mogą posłużyć właścicielom przez wiele lat i nabrać wartości kolekcjonerskiej.

Author: ryzykochania.pl