Czy warto naprawiać gitarę?

Uszkodzenia związane z gitarą klasyczną to coś, czego nie da się uniknąć. Nawet przy prawidłowej eksploatacji i starannej pielęgnacji, dochodzi w końcu do zużycia poszczególnych podzespołów instrumentu. Oczywiście, dbając o gitarę, minimalizujemy ryzyko poważnych uszkodzeń, dzięki czemu naprawa gitary klasycznej będzie generowała mniejsze koszty. Zawsze jednak warto zastanowić się nad tym, czy w ogóle warto naprawiać gitarę, a odpowiedź na to może dać dokładana analiza rozmiaru usterek oraz kosztu naprawy.

Decyzja o tym, czy warto naprawiać gitarę, bardzo często jest trudna do podjęcia. Przede wszystkim warto udać się do pracowni lutniczej, gdzie doświadczeni specjaliści będą w stanie postawić właściwą diagnozę. Pozwoli ona na oszacowanie kosztów naprawy. Gdy je poznamy, warto zastanowić się, czy koszty naprawy mieszczą się w naszym budżecie oraz czy nie przekraczają lub nie są zbliżone do wydatku, który wiązałby się z zakupem nowego sprzętu. Ta ostatnia sytuacja będzie miała miejsce w skrajnych przypadkach, na przykład w uszkodzeniu konstrukcji instrumentu.

Co może wpłynąć na opłacalność naprawy instrumentu?

Jeżeli usterki są niewielkie, to zdecydowanie warto naprawiać taką gitarę. Wówczas ich koszt będzie mały, w porównaniu z kosztem zakupu gitary. Bardzo często usterki dotyczą szlifowania lub wymiany progów, strojenia gitary, czy też prac kosmetycznych. W takich sytuacjach naprawa gitary na pewno się opłaca oraz nie powinna zająć długo czasu, dlatego już po kilku dniach znów będziemy mogli cieszyć się naszym instrumentem.

Zdarza się również, że gitara ma dla nas znaczenie sentymentalne i wówczas również warto pomyśleć o jej naprawie, nawet jeżeli będzie bardziej kosztowna. Najczęściej dzieje się tak w przypadku instrumentów znanych muzyków lub też sprzętu, który towarzyszy naszym rodzinom od lat. Jeżeli jednak gitara nie ma dla nas żadnej wartości sentymentalnej, a jej naprawa pochłonie dużo pieniędzy, to nie warto tego robić. W takich sytuacjach lepiej kupić nowy instrument. Pomoc w decyzji o tym, czy instrument warto naprawiać, możecie otrzymać w renomowanej pracowni lutniczej.

Author: ryzykochania.pl