Czy warto zbierać grzyby?

Grzybobranie jest jednym z zajęć, które jesienią wciąż się praktykuje w Polsce. Co roku część osób umiera z powodu zatrucia grzybami, jednak na szczęście liczba zgonów z roku na rok się zmniejsza. Dzieje się tak dzięki licznym kampaniom rządowym, a także dzięki aplikacjom, które ułatwiają rozpoznanie danego grzyba. Istnieje jeden rodzaj bardzo kontrowersyjny, jest nim czerniak grzyb, zwany też czernidłakiem. Dlaczego jest on taki trudny do rozpoznania?

Jaki rodzaj czerniaka nadaje się do spożycia?

Istnieją dwa rodzaje czernidłaka, jeden nadaje się do jedzenia, a drugi w połączeniu z alkoholem może być śmiertelnie trujący. Dlatego ogólnie nie poleca się spożywania grzybów z alkoholem, gdyż nie tylko czerniak grzyb może być szkodliwy w takim połączeniu. Czerniak jest białym grzybem z rodziny pieczarek, dopiero starsze osobniki zaczynają barwić się na czarno. Zjadać można tylko młode, białe grzyby. Dorosłe, dojrzałe i tym samym czarne nie nadają się do spożycia i nie należy ich zbierać. Uwaga – objawy zatrucia mogą się pojawić nawet jeśli wypijesz alkohol do 3 dni po zjedzeniu grzyba. Mogą to być zatrucia i lekkie halucynacje.

Jadalny czernidłak ma biały kapelusz, który jest lekko postrzępiony i posiada łatki jak powszechnie znana kania. Czernidłak pospolity (ten niejadalny) ma natomiast szary kapelusz, nie posiada łatek, a zamiast tego ma prążki (które zwykle widać dopiero, jak bliżej mu się przyjrzymy).

Kwestia bezpieczeństwa przy zbieraniu grzybów

Jeśli nie znasz się na grzybach, wtedy najlepiej jest ich nie zbierać. Alternatywnym rozwiązaniem jest zbieranie grzybów bardzo prostych do rozpoznania, takich jak podgrzybki, kanie czy prawdziwki. Wszelkie inne gatunki mogą być łatwe do pomylenia z grzybami trującymi. Nie jest to przysmak, dla którego warto ryzykować życie. Jeśli masz ogromną ochotę na grzyby, wówczas lepiej jest je po prostu kupić od sprawdzonych i zaufanych dostawców, niż podejmować niepotrzebne ryzyko. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie, bez względu na wysokie ceny grzybów kupnych.

 

Author: ryzykochania.pl