Krótkowzroczność vs. nadwzroczność

Krótkowzroczność i nadwzroczność, czym one są naprawdę? Obie są jednymi z najczęstszych form problemów wzrokowych, z którymi spotykamy się w naszym gabinecie i są bardzo częste wśród pacjentów. Krótkowzroczność oznacza, że ludzie wyraźnie widzą obiekty z bliska, ale obiekty znajdujące się dalej są rozmyte. Nadwzroczność jest jego przeciwieństwem, ponieważ obiekty znajdujące się dalej będą wyraźne, podczas gdy te bliskie są rozmyte. Aby widzenie działało prawidłowo, chcemy, aby zarówno widzenie do dali, jak i do bliży działało prawidłowo, a skupienie było wyraźne. Pomożemy Ci nauczyć się różnic między krótkowzrocznością a nadwzrocznością, jak łatwo je leczyć i jakie masz opcje, jeśli chodzi o zdrowie oczu. Dowiedz się więcej już dziś!

Jak działają twoje oczy?

Czy wiesz, że Twój mózg wykonuje większość „widzenia” za Ciebie? Promienie świetlne uderzają w twoje oczy w postaci fal świetlnych. To światło wpada do oka przez rogówkę (przezroczystą warstwę oka, która wygląda jak soczewka kontaktowa). Ta rogówka znajduje się tuż nad tęczówką lub kolorową częścią oka. Właściwa soczewka oka znajduje się za kolorową tęczówką. Kiedy światło dociera do rogówki, zareaguje, załamując światło (zginając je), które przechodzi przez źrenicę oka (czarny okrąg w środku). Soczewka i źrenica oka zmienią kształt i rozmiar, aby regulować ilość światła docierającego do siatkówki. Siatkówka znajduje się z tyłu oka i jest głównym graczem, jeśli chodzi o oglądanie obrazów. Siatkówka zawiera komórki nerwowe (zwane pręcikami i czopkami), które przekształcają informacje świetlne w impulsy elektryczne. Impulsy te są przesyłane przez układ nerwowy do mózgu, gdzie obrazy są następnie interpretowane.

Krótkowzroczność.

Jak wspomnieliśmy, krótkowzroczność oznacza, że obiekty z bliska są wyraźnie widoczne, ale obiekty znajdujące się dalej są rozmyte. Podczas czytania będziesz mógł zobaczyć przedmioty z bliska, takie jak książka, ale możesz mieć trudności z odczytaniem znaków drogowych, ekranów i innych przedmiotów, jeśli są zbyt daleko. Jak to się dzieje i dlaczego? Krótkowzroczność jest wadą refrakcji oka, a najczęstszą wadą refrakcji są pacjenci. Błąd refrakcji oznacza, że oko ma nieprawidłowy kształt lub rozmiar, który utrudnia siatkówce oka skupienie światła.

Krótkowzroczność występuje, gdy gałka oczna jest zbyt długa. Ponieważ gałka oczna jest dłuższa niż normalnie, światło nie może prawidłowo skupiać się przez soczewkę i rogówkę. Kiedy patrzysz na obiekt, promienie światła, które trafiają do twojego oka, kończą się skupianiem w punkcie przed siatkówką, zamiast skupiać się bezpośrednio na siatkówce. Dlatego obiekty znajdujące się dalej stają się bardziej rozmyte w porównaniu do obiektów znajdujących się blisko. Odległość ogniskowania jest większa. Krótkowzroczność może być również spowodowana krzywizną soczewki oka. Jeśli obiektyw jest zbyt zakrzywiony, spowoduje to również utratę punktu ostrości. Twoje ryzyko krótkowzroczności nieznacznie wzrasta, jeśli mają ją inni członkowie Twojej rodziny, ponieważ istnieje element genetyczny, który jest czynnikiem.

Nadwzroczność.

Nadwzroczność jest przeciwieństwem krótkowzroczności. Obiekty znajdujące się dalej są wyraźnie widoczne, a obiekty z bliska są rozmazane. Oficjalnym terminem nadwzroczności jest nadwzroczność. Zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność mają związek z tym, jak światło skupia się na oku i gdzie. W przypadku nadwzroczności gałka oczna jest albo zbyt krótka, albo krzywizna soczewki jest niewystarczająca, aby obiekty mogły się prawidłowo skupić. Światło skupi się w punkcie poza siatkówką zamiast przed siatkówką lub bezpośrednio na jej powierzchni. Powoduje to niewyraźne widzenie z bliska. Nadwzroczność jest mniej powszechna niż krótkowzroczność. Dużo trudniej jest też wykryć powszechne badania wzroku (takie jak te prowadzone przez szkoły). Jednak kompleksowe badanie może wykryć nadwzroczność, dlatego ważne jest, aby udać się do okulisty w celu postawienia właściwej diagnozy.

Istnieje wiele problemów z oczami. Możesz mieć doskonałą wizję przez całe życie i nagle twoja wizja zaczyna się zmieniać. Jest to powszechne wraz z wiekiem, zwłaszcza gdy nasi pacjenci osiągną 40 lub 60 lat, ponieważ są to częste czasy zmian wizualnych. Dobrą wiadomością jest to, że wiele problemów z oczami można leczyć, a nawet korygować.

Author: ryzykochania.pl