Antykoncepcja hormonalna – czy warto?

Antykoncepcja jest, a przynajmniej powinna być, bardzo ważnym aspektem naszego życia. Otóż ludzie mają wiele różnych potrzeb, a jedną z nich jest potrzeba fizycznej i cielesnej przyjemności, o czym często zapominamy i traktujemy ją jako coś złego i niedobrego. Tak nie powinno być. Warto zdać sobie z tego sprawę i uczyć tego młodsze pokolenia, aby wiedziały o tym w odpowiednim dla siebie czasie, że przyjemność cielesna jest rzeczywiście jedną z potrzeb, którą należy zaspokajać. Niezwykle pomocne w tym okazują się różne formy antykoncepcji. Powinna być ona integralną częścią naszego życia i powinniśmy wiedzieć o niej o wiele więcej, niż wiemy, ogólnie rzecz biorąc jako społeczeństwo. Zwłaszcza młode osoby powinny poznawać formy antykoncepcji, powinny uczyć się o nich i dowiadywać się o nich nowe rzeczy. Obecnie możemy wyróżnić dwie najbardziej popularne formy antykoncepcji, a więc zabezpieczanie się z pomocą prezerwatyw, a także wszelako rozumianą antykoncepcję hormonalną. To, którą z form powinniśmy wybrać dla siebie, zależy od naszych własnych preferencji, upodobań oraz od możliwości zdrowotnych, dlatego zawsze warto skonsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem, który z pewnością doradzi i pomoże w doborze odpowiedniej antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna – zalety i wady

Ten rodzaj antykoncepcji jest obecny w wielu różnych formach. Oczywiście najbardziej popularne są tabletki antykoncepcyjne, jednak możemy także wyróżnić między innymi implanty, ringi, zastrzyki czy też wkładki domaciczne. Każda z tych form również ma swoje plusy i minusy, na przykład plusem tabletek jest fakt, iż możemy przerwać przyjmowanie ich w każdym momencie i możemy dzięki nim regulować swój cykl menstruacyjny, jednak ich minusem jest niezaprzeczalnie fakt, iż należy o nich pamiętać każdego dnia o odpowiedniej porze. Ogólnie rzecz biorąc, antykoncepcja hormonalna cechuje się wysoką skutecznością i jest dziś uważana za najbardziej skuteczną metodę antykoncepcji. Nie każdy jednak może taką antykoncepcję przyjmować ze względu na swoje własne zdrowie, dlatego zawsze warto pamiętać, iż antykoncepcję hormonalną powinien dobrać lekarz. Plusem niektórych rodzajów tej antykoncepcji jest fakt, iż są one długotrwałe, na przykład działanie implantu czy wkładki domacicznej może wynosić nawet do kilku lat.

Jak wybrać antykoncepcję?

Tak jak wcześniej już wspomniano, jeśli chodzi o wybór antykoncepcji, najlepiej jest się poradzić lekarza. W przypadku prezerwatyw być może lekarz nie będzie konieczny, aczkolwiek co do antykoncepcji hormonalnej, obecność lekarza jest wręcz obowiązkowa. To właśnie on powinien dobrać odpowiednią formę antykoncepcji do nas, do naszego organizmu, biorąc pod uwagę wszelkie nasze uwarunkowania zdrowotne. Warto dodać, iż niektóre z form antykoncepcji wręcz muszą być podawane przez lekarzy, dlatego bez ich obecności się nie obędzie. Dodatkowo też antykoncepcja hormonalna nie tylko wpływa na samo zajście w ciążę, ale również wpływa na nasze samopoczucie, cykl menstruacyjny, obfitość krwawienia miesiączkowego, libido czy też nawet masę ciała. Te zmiany mogą być bardzo pozytywne, jeśli oczywiście dobierze się odpowiednią antykoncepcję.

 

Author: ryzykochania.pl