Pielęgnacja skóry a kosmetyki naturalne

Każdy z nas mniej lub bardziej dba o swoją pielęgnację, a właściwie o pielęgnację swojej skóry. Jedni z nas ograniczają się do mycia swojego ciała mydłem bądź płynem do mycia, inni zaś nie tylko myją ciało, a również nakładają na nie różnego rodzaju specyfiki, wszelkie kremy, balsamy czy inne preparaty. Każdy z nas ma jednak swoją wyuczoną pielęgnację. Czy jest ona dobra? Tak, jeśli znamy swoją skórę, wiemy, jakie ma ona potrzeby i dostosowujemy pielęgnację właśnie do potrzeb swojej skóry. Nie, jeśli właściwie nie wiemy, po co jest pielęgnacja i po co się ją wykonuje.

Jak ważna jest pielęgnacja skóry?

Nasza skóra jest swego rodzaju drogowskazem, gdyż wskazuje nam ona różne nieprawidłowości związane z naszym organizmem. Mówi nam, kiedy pijemy za mało wody, mówi nam, kiedy jesteśmy na coś uczuleni i w końcu mówi nam, jeśli nasz organizm nabył jakieś choroby. Powinniśmy więc traktować ją jako taki przekaźnik między nami a naszym organizmem, a to znaczy, że powinniśmy o nią odpowiednio dbać i spełniać jej wszelkie potrzeby. Jakie to mogą być potrzeby? Skóra może być na przykład przesuszona, co dzieje się często w okresie grzewczym lub kiedy nie jesteśmy dostatecznie nawodnieni. Można sobie z tym bardzo łatwo poradzić, smarując skórę nawilżającym balsamem czy kremem. Ktoś mógłby jednak powiedzieć, iż kiedyś nie było żadnych kosmetyków, a ludzie jakoś sobie radzili. No tak, być może nie było kosmetyków, ale nie było również zanieczyszczeń, na które nasza skóra narażona jest dzisiaj. Wspomniane było wcześniej, że w okresie grzewczym nasza skóra przesusza się, ale przecież 1000 lat temu nie było czegoś takiego, jak okres grzewczy, prawda? Dawniej nasza skóra była narażona na mniej niekorzystnych dla niej czynników, dlatego i jej pielęgnacja wyglądała inaczej. Nie znaczy to jednak, że tej pielęgnacji nie było. Otóż była, tylko używano wtedy do niej tego, co było pod ręką, czyli zwykle roślin. To właśnie z nich wytwarzano naturalne kosmetyki.

Naturalne kosmetyki – wady i zalety

Rośliny są obecne w naszym życiu już od wieków. Stosujemy już je od dawna w medycynie i w kuchni. Wiemy o ich dobroczynnych właściwościach dla naszego organizmu. Dlaczego więc przestajemy je wykorzystywać w pielęgnacji naszego ciała? Owszem, powstało dużo kosmetyków sztucznie wytworzonych przez człowieka, jednak rośliny nadal są i nadal posiadają swoje dobre właściwości, warto więc z nich korzystać. O ich skuteczności i dobroczynności mówią nawet profesjonaliści, a to, że sami z nich korzystają, staje się największym potwierdzeniem faktu, iż rzeczywiście kosmetyki naturalne są warte użycia. Wykorzystuje się je w wielu różnych spa i centrach odnowy biologicznej, co już tym bardziej przemawia na ich plus.

Produkty stworzone przez człowieka wcale nie są najgorsze, również są bardzo dobre, zwłaszcza dla osób, które z jakichkolwiek powodów nie mogą używać kosmetyków naturalnych. Niestety nie jest takich osób mało, ponieważ naturalne produkty, jako iż tworzone są z roślin, zawierają często wiele alergenów, które mogą niestety pogorszyć stan skóry, zamiast go poprawić.

 

Author: ryzykochania.pl