Czy warto korzystać z usług psychologa?

Psychologia jest niezwykle ciekawą dziedziną i również niezwykle przydatną nauką. Psychologowie mają naprawdę bardzo ważną rolę w społeczeństwie, o czym niestety często zdarza nam się zapominać, czego nie powinniśmy robić. Są to osoby, które mają pomagać ludziom tak jak na przykład lekarze. Zapominamy często, iż jako ludzie składamy się z ciała i z duszy, powinniśmy dbać bardzo mocno o obie te sfery, a niestety zazwyczaj dbamy tylko o ciało. Dlaczego tak jest? Otóż dlatego, iż ciało jest naszą częścią wizualną, co oznacza, że je widzimy, jeśli więc jest z nim coś nie tak, zauważą to nasze oczy lub po prostu dana część ciała nas zaboli. Z tym drugim aspektem, niecielesnym, jest jednak znacznie trudniej, ponieważ go nie zauważamy na co dzień, przez co o nim zapominamy. Jeśli czujemy się źle czy nieswojo, po prostu ten stan akceptujemy bądź staramy się go załagodzić różnymi czynnikami, które często bywają nieskuteczne. Co jest jednak najbardziej skuteczne?

Siła rozmowy

Najlepszym lekarstwem na wszelkie smutki i trudności jest oczywiście rozmowa. Nie doceniamy jej siły i jej możliwości, przez co jej brak staje się czynnikiem, który najbardziej przyczynia się do rozpadu różnych relacji. To właśnie przez to tak często rozpadają się dziś małżeństwa. Pomyślmy tylko przez chwilę, kiedyś ludzie nie byli tak zajęci, jak my dzisiaj, co więc robili, by umilić sobie czas? Rozmawiali. To właśnie było najlepsze, co mogli dla siebie wzajemnie zrobić. W tej kwestii nic się nie zmieniło, dalej rozmowa jest tym, co możemy dla siebie wzajemnie robić. Zmieniło się jednak to, iż w dzisiejszym świecie każdy pędzi. Pędzi za karierą, za pieniędzmi, za nauką, za czymkolwiek. Świat również przez to pędzi i to coraz bardziej, wręcz w zastraszającym tempie, przez co ludzie coraz bardziej przestają ze sobą rozmawiać, skutkiem czego rozpadają się relacje przyjacielskie, małżeńskie czy rodzinne. Nie mówimy już sobie o takich przyziemnych rzeczach, na przykład jak minął nam dzień w szkole czy w pracy, w ogóle przestajemy rozmawiać o uczuciach, zwłaszcza w związkach. Najgorszym jest jednak to, iż wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Rola psychologa

Utarł się niestety niezbyt przyjemny stereotyp, który mówi, iż ludzie chodzący do kogoś takiego, jak psycholog mają jakiś problem i coś jest z nimi nie tak. Czy tak rzeczywiście jest? W pewnym sensie tak. Otóż każdy z nas ma przecież swoje problemy. Przecież jeśli złamiemy nogę, jest to problem, prawda? Udajemy się wtedy do lekarza i czeka nas odpowiednie leczenie, co stanowi rozwiązanie naszego problemu. Ktoś, kto udaje się do psychologa, ma jakiś problem i właśnie dlatego się do niego udaje, aby ten problem rozwiązać. Ludzie korzystający z usług psychologów mają tylko tę przewagę, iż sami zdają sobie sprawę z własnych problemów i próbują je w ten sposób rozwiązać, czego niestety wiele osób niezbyt rozumie. W ten właśnie sposób powstaje i trwa ten krzywdzący stereotyp. Jest on przecież prawdziwy, jednak dalej krzywdzący. Dlaczego? Ponieważ problem nie tkwi w samym stereotypie, a w myśleniu wielu z nas.

Powinniśmy więc traktować psychologów jak lekarzy, bowiem niczym się oni od nich nie różnią. Ich zadaniem jest pomagać i leczyć. Nie leczą jednak ran cielesnych, a te duchowe, które wbrew pozorom są o wiele trudniejsze do zaleczenia.

Author: ryzykochania.pl